A szobák levegőjének minősége nagy mértékben függ a hőmérséklettől és a páratartalomtól. Mind a túl magas, mind a túl alacsony páratartalom káros hatással van az emberi szervezetre és a környezetre is.
Nem beszélve arról, hogy a hőmérséklet és a páratartalom megfelelő értéken tartásával fűtési energiát is meg lehet takarítani: a magasabb páratartalom ugyanis javítja az ember hőérzetét, így nem kell túlfűteni a lakást.
Sokaktól hallottam, aki szigetelték a lakásukat, hogy sokkal szárazabb lett a szobák levegője, a padlófűtéses lakásoknál szintén szárazabb a levegő.
Az alacsony páratartalmú levegő szárítja a légutak nyálkahártyáit, köhögést, szemszárasságot, fáradtságot, fejfájást, ingerlékenységet, nyugtalan alvást okoz. Csökken az oxigénfelvétel a véráramban, és nő a meghűléses megbetegedések veszélye – figyelmeztet Dr. Kóczán István belgyógyász. – Mivel több por képződik, nagyobb az esély az allergiás, asztmás megbetegedésekre is. A száraz levegő az állatoknak, növényeknek is árt, kiszárítja a bútorokat, a parkettát.
Fontos a karbantartás
A párásító készülékeket gyakran kell tisztítani. A vízkő lerakódásokat 20%-os ecettel könnyen el lehet távolítani, ami azért fontos, mert a nedves vízkő puha, massza állagú, és a baktériumok melegágya lehet, amelyek a párásítás alkalmával a levegőbe juthatnak.